PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

Vilnius, spalio 30 d. Beveik tris tūkstančius žiūrovų į Lietuvos viešąsias bibliotekas sutraukė pirmasis renginių ciklo „Euro panorama“ susitikimas. Internetu užduoti klausimus apie eurą finansų ministrui Rimantui Šadžiui ir ekonomistui dr. Nerijui Mačiuliui panoro šešių šimtų šalies bibliotekų lankytojai.

„Nors didžioji Lietuvos gyventojų dalis jaučiasi gerai informuoti apie euro įvedimą, tačiau žmonėms vis dar kyla klausimų. Džiaugiamės, kad Lietuvos bibliotekos suteikia galimybę tiesiogiai pabendrauti su gyventojais, sklaidyti nepagrįstus mitus ir pasiekti atokiausius šalies kampelius. Esame tikri, kad susitikimų su specialistais metu gyventojams bus atsakyta į visus rūpimus klausimus“, - sakė transliacijų ciklą iš nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ketvirtadienį atidaręs finansų ministras R.Šadžius.

Ministras paneigė dažniausiai sklandančius mitus apie eurą. Vienas jų, kad dėl pasikeitusios valiutos Lietuva praras tapatumą.  R.Šadžiaus teigimu, jei iki šiol Vytis būdavo tik ant lietuviškų litų monetų, vos 3 mln. gyventojų turinčioje rinkoje - nuo kitų metų jis pasklis po visą Europą ir lietuviškomis eurų monetomis bus galima atsiskaityti daugiau nei 300 mln. gyventojų turinčioje euro zonoje. Ministras taip pat atsakė į įvairiausius gyventojų klausimus – pradedant euro įvedimo privalumais ir baigiant būsimosios Lietuvos valiutos apsaugos priemonėmis. Ekonomistui dr. N.Mačiuliui klausimų taip pat netrūko. Bibliotekų lankytojai jo teiravosi, ar įvedus eurą reikės persirašyti paskolų sutartis, kaip keisis žmonių perkamoji galia. Ekonomistas pastebėjo, kad eurą įsivedusiose šalyse atlyginimai paprastai kyla sparčiau negu kainos, todėl Lietuvos gyventojų baimės dėl pinigų nuvertėjimo yra nepagrįstos.

Transliacijos metu buvo gauta apie 300 įvairiausių klausimų - pradedant euro įvedimo data ir baigiant galimomis paskolų palūkanomis. Laidos pašnekovai išrinko du įdomiausius ir originaliausius klausimus, kuriuos uždavusiems žiūrovams skirti 50 litų vertės dovanų kuponai knygoms įsigyti. Prizai atiteko kaunietei Dangirai Zdanienei už klausimą apie psichologinę pagalbą senyvo amžiaus žmonėms, kurie patiria stresą dėl valiutos keitimo, ir Lukui iš Jonavos už pasitikslinimą, kada Lietuvoje bus įvestas euras. 

Aktyviausia transliacijos metu buvo Molėtų viešoji biblioteka. Jos lankytojai pateikė net 33 klausimus. Biblioteka apdovanota 500 litų vertės prizu naujoms knygoms įsigyti.

Gyventojai, kurie negalėjo dalyvauti tiesioginėje transliacijoje, bet norėtų daugiau sužinoti apie eurą, turės galimybę nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Youtube paskyroje (http://youtu.be/nINKje2dGxA ) pamatyti "Euro panoramos" transliacijų įrašus.

 „Euro panorama“ iš Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyks kas dvi savaites tuo pačiu laiku – ketvirtadieniais nuo 10 val. ryto, jų trukmė – apie 1 valandą. Iki sausio pabaigos numatyti dar keturi susitikimai su specialistais. Atvykti į bibliotekas kviečiami visi besidomintys būsimąja Lietuvos valiuta. Ypač laukiami vyresnio amžiaus žmonės, socialinės atskirties ir rizikos grupių atstovai, gyvenantys mažesniuose miesteliuose ir kaimuose.

Antroji transliacija „Sąžiningas kainų perskaičiavimas: patarimai verslui ir vartotojui“ numatyta lapkričio 13 d. Renginyje dalyvaus Ūkio ministerijos ir Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovai. Apie socialinį draudimą, socialines išmokas ir pašalpas artėjant eurui lapkričio 27 d. diskutuos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei „Sodros“ specialistai. Ketvirtoji transliacija planuojama gruodžio 11 d., jos tema - „Kaip pasiruošti euro atėjimui“. Šios laidos dalyviai - Lietuvos policijos ir Lietuvos banko atstovai. O sausį transliacijų ciklą užbaigs laida „Įsivedus eurą: apžvalga ir prognozės“, kurioje euro įvedimo rezultatus apibendrins finansų ministras R. Šadžius.

Renginiai šalies bibliotekose – tik viena iš daugelio visuomenę apie būsimą Lietuvos valiutą informuojančių priemonių. Spalio pabaigoje šalies mokyklose startavo „Euro panorama“ – programa skirta supažindinti moksleivius su būsimąja Lietuvos valiuta. Nacionalinį euro testą sprendė beveik 23 tūkst. Lietuvos moksleivių, geriausieji varžysis tolimesniuose etapuose. Nuo rugpjūčio kiekvieną Lietuvos savivaldybę lanko Eurobusas – specialia euro simbolika papuoštas mikroautobusas, kurio komanda gyventojus informuoja svarbiausiais euro įvedimo klausimais, rengia viktorinas ir žaidimus, suteikia vertingos dalomosios medžiagos. Nuo rugsėjo tęsiamas dar pavasarį pradėtas euro seminarų ciklas. Jų metu į gyventojams ir verslininkams rūpimus klausimus atsako Finansų ministerijos, Lietuvos banko, Ūkio ministerijos, „Verslios Lietuvos“, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos ir kitų valstybės institucijų atstovai. Iki gruodžio pradžios visose 60-yje Lietuvos savivaldybių numatyta surengti mažiausiai 70 tokių seminarų gyventojams ir tiek pat verslininkams.

Euras Lietuvoje įvedamas nuo 2015 m. sausio 1 dienos. Lietuva taps devynioliktąja euro zonos nare.

Lietuvos Respublikos Finansų Ministerija
Viešųjų ryšių skyrius
(8 5) 2053558
www.finmin.lt

Į viršų