PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI
Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Draugystės filialas

Vis labiau stiprėjantis Lietuvos viešųjų bibliotekų įvaizdis ir nuolat įgyvendinamos naujos veiklos, skatina bibliotekas tapti moderniais ir šiuolaikiškais bendruomenės centrais. Šiandien biblioteka stengiasi neatsilikti nuo besikeičiančių visuomenės poreikių, skatindama tiek vaikus, tiek suaugusius pamėgti biblioteką ir joje praleisti savo laisvą laiką jaukiai ir naudingai. Tokių modernių bibliotekų Lietuvoje išties nemažai, kurios stengiasi atsinaujinti ir tapti patrauklia laisvalaikio erdve ir sulig kiekvienais metais jų atsiranda vis daugiau.

Birštono viešoji biblioteka, Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Draugystės filialas ir Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka savo lankytojams gali pasiūlyti ne tik kokybiškų, pažangių paslaugų, bet ir pačios aktyviai domisi bei dalyvauja projekto „Bibliotekos pažangai 2“ veiklose. Šių bibliotekų darbuotojai aktyviai dalyvavo projekto numatytame mokymų cikle, kad sustiprintų savo žinias apie projektų inicijavimą, viešinimą, atstovavimą, inovacijų diegimą ir išmoktų tai pritaikyti praktiškai savo veikloje. Taip pat šios bibliotekos dalyvavo iniciatyvoje „Bibliomūšis“, subūrusios savo komandas iš įvairių savo krašto specialistų. O kalbant apie ateities planus, šie modernūs bendruomenės centrai yra nusimatę daugybę įvairiausių veiklų, įgyvendinant laimėtus projektus.

Marijampolė modernios bibliotekos laukė beveik vienerius metus

Vienas iš tokių gerųjų pavyzdžių – šiemet rekonstruotas ir duris atvėręs Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos Draugystės filialas. Ši biblioteka buvo rekonstruota įgyvendinus projektą „Bendradarbiavimas kuriant biblioteką šeimai“, kurį iš dalies finansavo Europos Sąjunga pagal 2007-2013 m. Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną programą. Skirtos lėšos leido atnaujinti pastato išorę, šiuolaikiškai įrengti vidaus erdves, suskirstant jas funkcinėmis zonomis – mediateka, žaidimų kampas, technologijų, susitikimų, užsiėmimų zonos.

Bibliotekos fondai pratutinti naujais dokumentais, filmų ir muzikos įrašais, elektroninėmis ir garsinėmis knygomis. Bibliotekoje – daug techninių ir technologinių naujovių: šeši stacionarūs kompiuteriai, kuriuose įdiegta grafinio trimačio modeliavimo ir animacijos, muzikos kūrimo, nuotraukų redagavimo programos, multimedia projektorius, dvi magnetinės lentos – stovai, filmavimo ir konferencinė kameros, interaktyvus stalas su integruotomis edukacinėmis programomis. Parodų eksponavimui įkurta mažoji galerija. Pažinimui, partnerystei ir bendradarbiavimui sukurtas interneto tinklalapis. Bibliotekos infrastruktūra pritaikyta žmonėms su negalia, šeimoms, auginančioms mažus vaikus.

Modernumas pritraukia lankytojų

Pasak Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos direktorės Daivos Kirtiklienės, mūsų visuomenėje šeimos institucija turi problemų – ne tik ekonominių, bet ir bendravimo tarpusavyje, susvetimėjimo. „Šitos problemos ir paskatino rinktis tokį modelį. Skirta lėšų bibliotekos fondų papildymui ir tokių netradicinių, kurių anksčiau biblioteka neturėjo. Tai ir elektroninės knygos, skaityklės, muzikos įrašai, garsinės knygos. Jau dabar jaučiamas didelis bendruomenės dėmesys. Ne tik vaikai noriai eina į mūsų biblioteką norėdami laisvalaikį praleisti jaukiame edukaciniame kampelyje, bet ir jų tėveliai“, – atsinaujinusiu bibliotekos filialu džiaugiasi vadovė D. Kirtiklienė.

Varėnos bibliotekos modernizavimas skatina domėtis įdomiomis veiklomis

Varėnos rajono savivaldybės viešoji biblioteka 2003 metais buvo perkelta į naujai renovuotas ir modernias patalpas miesto centre – itin patogioje gyventojams vietoje. Žymiai padidėjo vartotojų skaičius, ypač senjorų, į biblioteką sutelkta 52 procentai gyventojų (iki tol – apie 36 proc.), lankomumas padidėjo beveik dvigubai. Vėliau rodikliai mažėjo, priklausomai nuo gyventojų skaičiaus mažėjimo, didelės emigracijos į užsienį, tačiau bibliotekos vartotojų skaičius vėl išaugo vykdant projektą „Bibliotekos pažangai“. Tada atnaujinta ir išplėsta interneto skaitykla, gyventojai mokyti kompiuterinio raštingumo, sudaryta galimybė nemokamai laikyti testus ir gauti ECDL Start ir ECDL sertifikatus. Mokymai buvo svarbūs tiek jaunimui, tiek senjorams. Biblioteką atrado įvairių amžiaus grupių romų tautybės žmonės.

„Bibliotekos populiarumą lemia ne vien jaukios, patogios patalpos, naujausios informacinės technologijos, bet ir siūlomų paslaugų įvairovė, atsižvelgiant į gyventojų poreikius ir kokybę, dokumentų fondų kokybė“, – teigia Varėnos rajono viešosios bibliotekos metodininkė Daiva Armonienė. Pasak bibliotekos darbuotojos, nors šiuo metu jaunimas bibliotekoje neturi savo erdvės, glaudžiasi bendroje patalpoje su vaikais, tačiau jiems sudarytos puikios sąlygos kūrybinei veiklai, siūlomi įvairūs renginiai.

Projektų įgyvendinimas praturtina biblioteką

„Jauni žmonės yra įtraukiami į savanorystę: padeda organizuoti renginius, rengia reklaminius skelbimus, atlieka menines programas. Vyksta populiarūs dainuojamosios poezijos vakarai, dažni svečiai bardai Gediminas Storpirštis, Dalius Skamarakas“, – pasakoja bibliotekos darbuotoja D. Armonienė. Pašnekovė džiaugiasi, kad jau šešerius metus yra organizuojamas dainuojamosios poezijos festivalis „Dainuojančios bitės“, sulaukęs atlikėjų iš Lietuvos ir užsienio. Pristatytos Varėnos moksleivių kūrybos rinktinės „Aš norėjau bijoti“ (biblioteka prisidėjo prie jos leidimo), „Ežerų ir girių užauginti“. Daug jaunų žmonių dalyvauja kūrybinėse dirbtuvėse, kurios finansuojamos pagal tęstinį projektą „Mums patinka Dzūkijos miškai ir mes norime čia būti“, mokosi kankliavimo paslapčių, vilnos vėlimo, šiaudinių buities puošmenų, vytinių juostų gamybos, medinių žaislų istorijos ir pan. Mokyklinio amžiaus kuriantis jaunimas kviečiamas dalyvauti meninės kūrybos festivalyje „Susitikimas Ežio dvare“ ir kurti piešinius, literatūros kūrinius mitologijos tematika bei šventiniame poezijos konkurse „Poezijos pavasarėlis“ su eilėraščiais apie Tėvynę, Žemę, gamtą.

„Greitai biblioteka pradės vykdyti du projektus: „Varėnos kraštas – jaunimui, jaunimas – krašto pažangai“ ir „Varėnos rajono kaimo jaunimo iniciatyvų skatinimas“. Bus dar labiau atnaujintos patalpos, įsigyta naujos technikos, vykdomos projektinės veiklos, verslumo, socialinio aktyvumo ir bendradarbiavo edukacija, steigiama asociacija, vienijanti viso rajono jaunimą, kuriama jaunimo interneto svetainė“, – apie bibliotekos modernizavimą kalba D. Armonienė.

Birštonas lankytojams siūlo biblioterapiją

Birštono viešoji biblioteka, 2006 metais renovuota – moderni, jauki ir patogi lankytojams. Čia suteikiamos galimybės tiek birštoniečiams, tiek kurorte poilsiaujantiems, besigydantiems žmonėms naudotis turtingu spaudinių fondu bei šiuolaikinėmis informacinėmis technologijomis, videoteka, fonoteka. Nuolat ieškoma inovatyvių idėjų, kurios padarytų biblioteką patrauklesnę, pritrauktų daugiau vartotojų.

Populiarindama knygą ir skaitymą biblioteka puoselėja ilgametes tradicijas, nuolat ieško naujų darbo formų. Didelis dėmesys jau penkerius metus skiriamas biblioterapijos taikymui – mokslui, jungiančiam mediciną ir bibliotekininkystę. Tinkamai parinkta knyga padeda įveikti asmenines žmogaus problemas ir skatina greičiau pasveikti. Alina Jaskūnienė, Birštono viešosios bibliotekos direktorė sako, kad anot psichologų, knygų terapija atlieka svarbų vaidmenį ir kasdieniniame gyvenime, ir reabilitacijoje, nes kūnas sveiksta greičiau, jei rūpinamasi siela. Biblioterapijos veiksmingumu nuolat įsitikina užsiėmimų dalyviai, į Birštoną atvykę svečiai iš visos Lietuvos.

„Biblioterapijos paslaugos – tai naujas požiūris, inovatyvus veiksnys – tradicinio knygos skaitymo sintezė, derinant su psichologija, medicina, daile, muzika. Šiais metais bibliotekoje vykdėme projektą „Terapija tau“, kuris apjungė biblioterapiją, taip pat šokio, dailės ir muzikos terapijas“,– pasakoja A. Jaskūnienė.

Biblioteka – mėgiamiausia erdvė

Birštono viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo aptarnavimo skyriuje gausu lankytojų: čia renkasi klubo „Mama, mažylis ir knyga“ nariai, vaikų lopšelio-darželio ugdytiniai, gimnazijos moksleiviai, jaunimas. 2014 metais vykusiame Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos inicijuotame konkurse Birštono jaunimas balsavo ir išrinko biblioteką, kaip mėgiamiausią laisvalaikio praleidimo erdvę. Joje, atsižvelgiant į jaunųjų skaitytojų poreikius, nuolatos organizuojama įvairi veikla – ypač daug dėmesio skiriama vaikų ir jaunimo skaitymo įgūdžių formavimui.

Bibliotekos direktorė A. Jaskūnienė sako, kad Birštono Jaunimo klubas bibliotekoje aptaria įvairius projektus, iškilusius klausimus, dalyvauja bibliotekos renginiuose, inicijuoja juos (dainuojamosios poezijos vakarus, viktorinas). Paskutinis klubo organizuotas renginys – „Jaukus vakaras“, dainuojamosios poezijos vakaras. Jaunimo inicijuoto renginio metu skambėjo kalėdinė muzika, susirinkusieji skaitė lietuvių ir užsienio poetų eiles, žaidė žaidimus.

Konferencijos ir užsiėmimai, ugdantys jaunimo gebėjimus

Birštono viešosios bibliotekos vadovė A. Jaskūnienė sako, kad kasmet su Prienų meno mokykla, Prienų bendruomene, Prienų jaunimo klubu, Prienų „Ąžuolo“ progimnazija bibliotekoje yra organizuojamos konferencijos, kurios ugdo jaunų žmonių gebėjimus, formuoja įgūdžius rengti ir pristatyti pranešimus, suteikia žinių, skatina socializaciją, bendravimą. „Šių metų konferencijos tema – „Sveika, Prancūzija!“, kurios metu buvo eksponuojama prancūzų autorių knygos, menininkų albumai, leidiniai apie žymius Prancūzijos kūrėjus. Jaunieji prancūzų kultūros gerbėjai skaitė pranešimus apie Prancūzijos menininkus, žymias vietas, prancūzų bendravimo ypatumus, madą, dalijosi įspūdžiais iš savo kelionių po Prancūziją ir gyvenimo šioje šalyje patirtimi“,– apie šiųmetę konferenciją pasakoja A. Jaskūnienė.

Bibliotekos direktorė teigia, kad jau dešimt metų (vasaros metu) organizuojami skaitymai „Vasara su knyga“, kurių metu balsiai skaitoma bibliotekoje ir įvairiose netradicinėse kurorto erdvėse. Šiuose užsiėmimuose dalyvauja skirtingų socialinių sluoksnių vaikai ir jaunimas: birštoniečiai, skaitytojai, atvykstantys poilsiauti iš kitų miestų, sugrįžtantys atostogauti pas senelius iš kitų valstybių. Jau visų pamėgtais vasaros skaitymais stengiamasi skatinti vaikų ir jaunimo meilę knygoms, ugdyti jų skaitymo įgūdžius, kritinį mąstymą, kūrybiškumą, socializaciją.

„Džiugu, kad atnaujinta biblioteka ir jos teikiamos paslaugos domina vartotojus, o bibliotekos personalą skatina ieškoti naujų idėjų“, – sako A. Jaskūnienė.

Bibliotekų pažanga gerina lankytojų gyvenimo kokybę

Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Bibliotekos pažangai 2“ tikslas – sustiprinti Lietuvos bibliotekų gebėjimus tenkinti besivystančios bendruomenės poreikius ir įtvirtinti bibliotekas kaip tvarias bendruomenines institucijas, galinčias pagerinti Lietuvos žmonių gyvenimo kokybę. Siekdamas įgyvendinti šį tikslą projektas „Bibliotekos pažangai 2“ skatina Lietuvos viešąsias bibliotekas teikti projektų bendruomenėms paraiškas finansavimui gauti. Paramą gavę projektai bus įgyvendinti per 2015 metus. Taip siekiama, kad bibliotekos taptų ne tik moderniais bendruomenės centrais, bet ir galėtų pasiūlyti netipinių, augančius bendruomenės poreikius atitinkančių paslaugų.

 

Į viršų