PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

Baigiasi renginių ciklas „Euro panorama“. Sausio 22 d. 10 val. įvyks paskutinė tiesioginė transliacija iš nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos tema „Įsivedus eurą: apžvalga ir prognozės“. Perėjimą prie naujos valiutos ir patirtus iššūkius apžvelgs finansų ministras Rimantas Šadžius, o prognozes šalies ekonomikai pateiks ekonomistas dr. Gitanas Nausėda.

„Galime pasidžiaugti, kad perėjimas prie naujos valiutos įvyko sklandžiai, be didelių problemų ar techninių sutrikimų. Vienas didžiausių laimėjimų, kad dar prieš oficialią euro įvedimo šalyje datą, eurui pritarė 63 proc. gyventojų. Tai įrodo, kad visuomenė apie naująją valiutą buvo informuota tinkamai“, - rezultatais džiaugėsi finansų ministras Rimantas Šadžius.

Spalį prasidėjęs „Euro panoramos“ transliacijų ciklas į Lietuvos miestų ir miestelių bibliotekas sutraukė apie 10 tūkst. žiūrovų. Prie tiesioginių transliacijų vidutiniškai vienu kartu buvo prisijungę apie 400 bibliotekų, kurių lankytojai aktyviai uždavinėjo klausimus dalyviams ir sulaukė tiesioginių atsakymų. Kiekvienos transliacijos pabaigoje geriausius ir įdomiausius klausimus uždavę žiūrovai bei aktyviausios bibliotekos apdovanotos dovanų kuponais knygoms įsigyti.

Kiekvienas iš keturių įvykusių „Euro panoramos“ renginių buvo skirtas konkretiems euro įvedimo aspektams aptarti. Paneigti populiariausi mitai apie naująją valiutą, kalbėta apie sąžiningą kainų perskaičiavimą, socialinių išmokų, pensijų ir darbo užmokesčio aktualijas, įvardintos priemonės, padėsiančios apsisaugoti nuo sukčių ir saugiai išsikeisti litus į eurus. Renginiuose dalyvavo atstovai iš Finansų, Ūkio, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, Lietuvos banko, Lietuvos policijos, „Sodros“, Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos.

Lietuvos bibliotekose vykstančios transliacijos tik viena iš daugelio visuomenę apie naująją nacionalinę valiutą informuojančių priemonių. Nuo lapkričio visų viešųjų bibliotekų lankytojai savo žinias apie eurą gali pasitikrinti spręsdami euro testą (adresu www.eurotestas.eu). Sausio mėnesį buvo atnaujinti testo klausimai, atsižvelgiant į aktualijas ir dažniausiai gyventojams kylančius klausimus.

Šalies 5-8 ir 9-12 klasių moksleiviai susipažinti su euru galėjo dalyvaudami edukaciniame projekte „Euro lyga“. Pirmajame etape dalyvavo ir testą sprendė 23 tūkst. šalies moksleivių iš 683 mokyklų. Geriausiai pasirodę 500 moksleivių tęsė kovas dalyvaudami protmūšio žaidime Lietuvos apskričių centruose. Sausio 27 d. Vilniuje įvyks nacionalinis „Euro lygos“ finalas, kuriame paaiškės geriausiai apie naująją Lietuvos valiutą išmanantys šalies mokiniai.

Rugpjūčio-lapkričio mėnesiais po šalį keliavo Eurobusas – specialia euro simbolika papuoštas mikroautobusas, kurio komanda gyventojus informavo svarbiausiais euro įvedimo klausimais, rengė viktorinas ir žaidimus, suteikė vertingos dalomosios medžiagos. Eurobuso komanda aplankė visas 60 Lietuvos savivaldybių, surengė 180 renginių ir sutraukė daugiau nei 10 tūkst. dalyvių. Rugsėjo-gruodžio mėnesiais kiekvienoje savivaldybėje buvo organizuojami informaciniai renginiai šalies gyventojams ir verslo atstovams. Iš viso seminaruose apsilankė apie 5 tūkst. žmonių.

Šventiškai nusiteikusių Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos gyventojų bei svečių akį traukė ir įvairios vaizdo instaliacijos – paskutinę metų dieną pagrindines miestų aikštes nušvietė didžiuliai kubai, o vakare buvo galima grožėtis specialiomis video projekcijomis, atspindėjusiomis Lietuvos istorinius faktus.

Remiantis gruodį atliktomis Eurobarometro apklausomis, Lietuvoje eurui pritaria 63 proc. apklaustųjų. Lyginant su rugsėjo mėnesio duomenimis, pritariančiųjų skaičius išaugo 13 procentinių punktų. Latvijoje eurui pritariančiųjų skaičius siekia 74 proc., o Estijoje, kuri pirmoji iš Baltijos šalių prisijungė prie euro zonos, šalies valiutai pritaria 83 proc. gyventojų.

Į viršų