PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

Besikeičiantys visuomenės poreikiai įpareigoja ir viešąsias bibliotekas keistis bei prisitaikyti. Analizuodamos esamą situaciją savo bendruomenėse, bibliotekos ieško sprendimų ir siūlo būtent tokias paslaugas ir veiklas, kurios atitiktų pasikeitusius poreikius.

Bibliotekų daugialypiškumas

Šiuolaikiniam žmogui yra itin svarbu gauti informaciją, kurios jis ieško. Bibliotekų funkcija visada buvo ją suteikti, tačiau šiandien bibliotekos tampa savotišku virtualiu debesiu, kuriame saugoma visa svarbiausia informacija. Ji nieko nekainuoja, o ir infrastruktūra išvystyta taip, kad informacija būtų pasiekiama visiems, be to lankytojams yra pasiruošę padėti ir įgudę bibliotekininkai. Taip žmonėms suteikiama galimybė gauti prieigą prie informacijos ir įrankių, kurie padeda gilinti žinias ir ugdyti įgūdžius.

Vienas pagrindinių bibliotekų tikslų skatinti bendruomeniškumą ir teikti galimybę mokytis bei plėsti savo akiratį. Bibliotekos daug dėmesio skiria jaunimui, kuris kviečiamas ne tik skaityti knygas, bet ir naudotis specialiomis viešosios prieigos kompiuteriuose įdiegtomis programomis bei įsitraukti į bibliotekose organizuojamas veiklas. Nepamirštami ir vyresnio amžiaus žmonės, kuriems bibliotekos teikdamos kompiuterinio raštingumo mokymų paslaugas padeda lengviau prisitaikyti prie skaitmenizuoto pasaulio.   

Besiorientuodamos į žmones, bibliotekos yra ir erdvė, kuri gali būti išnaudojama įvairioms funkcijoms. Jose vyksta įvairios iniciatyvos, kurios padeda stiprinti bibliotekų ir bendruomenių ryšį. Pavyzdžiui, 2014 metais projekto „Bibliotekos pažangai 2“ inicijuotas protų mūšio žaidimas „Bibliomūšis“ į bibliotekas sutraukė vietos bendruomenės narius, kultūros ir švietimo įstaigų atstovus ir kitus asmenis. Bibliotekas kaip patikimas erdves švietimui, visuomenės informavimui ir bendroms veikloms renkasi ir verslo atstovai, valdžios institucijos, nevyriausybinės organizacijos ir kiti, kurie Lietuvos viešąsias bibliotekas įvardija savo partneriais.  

Marijampolėje – moderni biblioteka šeimai

Bibliotekų įvaizdį stipriai keičia ir Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo įgyvendinamas projektas „Bibliotekos pažangai 2“, kuris siekia suartinti vietos bendruomenes ir bibliotekas.

Projekto „Bibliotekos pažangai 2“ vienas iškeltų tikslų – kurti naujas bendruomenei naudingas paslaugas, atsižvelgiant į nustatytus jos poreikius. Tokią misiją, jau kuris laikas vykdo daugelis Lietuvos viešųjų bibliotekų ypač mažesniuose Lietuvos miestuose. Marijampolės Petro Kraučiūno viešosios bibliotekos Draugystės filialas puikiai iliustruoja pokyčius, kurie vyksta bibliotekose. Pernai po rekonstrukcijos duris atvėręs filialas pakeitė savo koncepciją ir dėmesį nukreipė į šeimas. Pasak šios bibliotekos vyr. metodininkės Almos Stočkuvienės, šiandien mūsų visuomenė susiduria su susvetimėjimo ir bendravimo problemomis šeimoje, todėl ir buvo pasirinktas toks bibliotekos modelis, kuris padėtų stiprinti šeimų ryšius.  

Vyr. metodininkė džiaugiasi, jog po bibliotekos atidarymo lankytojų srautas padidėjo, per 7 mėnesius bibliotekoje apsilankė 16 242 lankytojai, tai net 46 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu 2012 metais. Taip pat išduota 24 proc. daugiau dokumentų, lyginant su 2012 metų duomenimis. Tokius pokyčius lėmė bibliotekoje įdiegtos naujovės, kurios paskatino lankytojus dažniau užsukti ne tik pasiimti knygos, bet ir užsiimti jiems patrauklia veikla. „Bibliotekos vidus įrengtas neįprastai ir naujoviškai. Mažuosius traukia žaidimų namelis, žaislai ir žaidimai, teatrinės lėlės. Vyresnieji laisvalaikį noriai leidžia prie interaktyvaus edukacinio stalo ar žaidžia bilijardą. Vis dažniau į biblioteką laisvalaikį praleisti ateina šeimomis. Kiekvienas šeimos narys randa jį dominančios veiklos ¬– mediateką, modernias technologijas, filmus ar muzikos įrašus, elektronines knygas, – pasakoja A. Stočkuvienė. Susitikimų kampe pastebime vis daugiau diskutuojančių žmonių. Ypač patenkinti skaityti mėgstantys lankytojai ¬– dokumentų fondai pasipildė tiek tradicinėmis, tiek elektroninėmis knygomis, muzikos ir kino filmų įrašais. Sulaukiame daug besidominčių galerijoje veikiančiomis kūrybos darbų ar Prancūzų instituto Lietuvoje organizuojamomis parodomis.“

Augantys bendruomenės poreikiai skatina bibliotekas prisitaikyti prie besikeičiančios aplinkos ir ieškoti naujų, netradicinių sprendimų. Jau dabar bibliotekos siūlo veiklų, kurios būtų patrauklios įvairių amžiaus grupių lankytojams. Projekto „Bibliotekos pažangai 2“ įgyvendinimo laikotarpiu Lietuvos viešosios bibliotekos teikia paraiškas finansavimui gauti. Vienas svarbiausių kriterijų bibliotekoms rašant projektus – naujų, modernių, visuomenei aktualių paslaugų kūrimas su partneriais. Planuojama, jog iš dalies bus finansuota 30 bibliotekų projektų, kurie bus įgyvendinti iki 2016 metų vidurio.

Į viršų