PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

Nors bibliotekos visame pasaulyje kasdien modernėja, atsižvelgdamos į savo bendruomenių poreikius, tačiau dar ne visos institucijos biblioteką mato, kaip daugiafunkcinį centrą, kuris geba šiuolaikinei kartai suteikti modernias ir kokybiškas paslaugas. Daugeliui dar iki šiol biblioteka asocijuojasi su knygų skaitymu ir kultūrinių renginių įgyvendinimu. Dėl šios priežasties vis daugiau atsiranda įvairių iniciatyvų, skatinančių atkreipti valdžios ir visuomenės dėmesį į tobulėjančias ir atviras viešąsias pasaulio bibliotekas. 

„Skaitymo ir rašymo“ fondas (angl. Reading & Writing Foundation), besirūpinantis vaikų ir suaugusiųjų švietimu bei informaciniu raštingumu buvo įkurtas 2004 m. Nyderlanduose, Nyderlandų princesės  Laurentien (angl. H.R.H. Princess Laurentien of the Netherlands). Šis fondas šiuo metu visame pasaulyje įgyvendina „Viešųjų bibliotekų 2020“ programą, kurią remia Billo ir Melindos Gates’ų fondas. Programa turi nemažai iniciatyvų, o viena iš jų, kuri jau pasiekė Lietuvą - „Viešosios bibliotekos 2020“ turas. Programai vadovaujanti Ilona Kish, 2014 m. buvo atvykusi į Lietuvą ir kartu su Nacionalinės bibliotekos projekto „Bibliotekos pažangai 2“ komanda aplankė kelias viešąsias bibliotekas.

Tikslas - valdžios dėmesys

Iniciatyvos „Viešosios bibliotekos 2020“ turas (angl. Public Libraries 2020 Tour) – ambicingas projektas, kurio tikslas – supažindinti su novatoriškiausiomis ir kūrybiškiausiomis bibliotekomis visame pasaulyje. Šiuose susitikimuose su vietos bendruomene ir bibliotekų darbuotojais dalyvauja ir Europos Parlamento nariai, kurie skatinami aplankyti ir bendrauti su savo šalies bibliotekos darbuotojais ir visa bendruomene.

Iniciatyva „Viešosios bibliotekos 2020“ siekiama atkreipti Europos Sąjungos (ES) viršūnių dėmesį, kad viešosios bibliotekos šiandien teikia ne tik su kultūra ir knygomis susijusias paslaugas ir, kad jų potencialas padedant siekti strategijos „Europa 2020“ tikslų, ypač skaitmeninės darbotvarkės, socialinės atskirties ir mokymosi visą gyvenimą srityse, vertinamas nepakankamai.

Pirmasis Lietuvoje – A. Guoga

Lietuvoje iniciatyvos „Viešosios bibliotekos 2020“ pirmasis susitikimas buvo suorganizuotas Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje su europarlamentaru Antanu Guoga. Per rinkimų kampaniją 2014 m. būsimas politikas buvo pažadėjęs savo pirmąjį Europos Parlamento nario atlyginimą skirti geriems tikslams. Jo pasirikimas – naujas, profesionalus fortepijonas bibliotekai.

Europos Parlamento narys A. Guoga teigia, kad jis ne kartą yra sakęs, kad mato prasmę duoti meškerę, o ne žuvį. Investuoja į jaunus, talentingus žmones, nes tiki, kad jie sukurs klestinčią Lietuvą. „Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka yra puikus šiuolaikiškai dirbančios bibliotekos pavyzdys. Tokioje jaunųjų talentų ugdymo erdvėje atveriamos vienos geriausių galimybių savišvietai, užimtumui, bendravimui tarp skirtingų kartų“, – sprendimą pirmąjį savo, kaip EP nario, atlyginimą skirti paramai ir padovanoti bibliotekai fortepijoną paaiškina A. Guoga.

Pasak europarlamentaro, Panevėžio biblioteka jį žavi savo darbu su vietos bendruomenėmis, čia veikiančiomis šiuolaikiškomis erdvėmis jaunimui, nuosekliu darbu ugdant talentus ir išlaikant su jais glaudų ryšį. Jis pabrėžė tikįs, kad kultūros ar skaitmeninio raštingumo centrais tampančios viešosios bibliotekos turi reikšmingą įtaką žmogaus pasirinktam gyvenimo keliui, profesijai, išsilavinimui.

Šia iniciatyva politikas A. Guoga prisijungė prie būrio Europos Parlamento narių, remiančių programos „Viešosios bibliotekos 2020“ iniciatyvas. Programa siekiama populiarinti viešąsias bibliotekas bei informuoti Europos Sąjungos politikus apie jų vaidmenį ES bendruomenėse.

Pasauliniame ture kartu su Lietuva startavo dar penkios Europos šalys

Šiuo metu visoje Europoje yra 65 000 viešosios bibliotekos, kurios į savo bibliotekas kviečia lankytojus ne tik skaityti knygų, naudotis kompiuteriais ir internetu, bet ir pagal bendruomenės poreikį teikia modernias paslaugas visuomenei. Kiekviena biblioteka privalo aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime ir tapti svarbia jos dalimi, o ši iniciatyva ir yra skirta prarodyti visam pasauliui, o ypatingai Europos Parlamento nariams, kad viešosios bibliotekos yra atviroms visiems, kurie nori mokytis, atrasti, tobulėti ir dalintis.

2015 m. vasario 5 d. startavusi iniciatyva „Viešosios bibliotekos 2020“ jau įvykdė šešis turus, šešiose skirtingose Europos šalyse: Didžiojoje Britanijoje, Bulgarijoje, Latvijoje, Nyderlanduose, Estijoje ir Lietuvoje.

Apie pasaulinius įvykusius turus daugiau galite sužinoti šiuose video reportažuose:

• Lietuva >>>> 
• Didžioji Britanija >>>>
• Bulgarija >>>> 
• Latvija >>>>
• Nyderlandai >>>>
• Estija >>>>

Į viršų