PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

Rugsėjo 12–15 d. Danijos mieste Orhuse vyko tarptautinė konferencija „Next Library 2015“. Tai renginys, kuris suburia progresyvius bibliotekų specialistus, inovatorius bei sprendimų priėmėjus, prisidedančius prie pokyčių ir iniciatyvų, remiančių švietimą 21 amžiuje. Šiemet konferencijoje dalyvavo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinio direktoriaus pavaduotojas strateginei plėtrai ir projekto „Bibliotekos pažangai 2“ vadovas Eugenijus Stratilatovas bei projekto „Bibliotekos pažangai 2“ mokymų ir renginių koordinatorė Irma Vičytė.

2009 m. pradėtas rengti kasmetę konferenciją įsteigė Orhuso miesto viešoji biblioteka. „Next Library“ konferencijos tikslas – tirti, kaip 21 amžiuje keičiasi viešoji biblioteka ir jos vaidmuo. Konferencija subūrė gausią bibliotekų vadovų bei inovatorių bendruomenę, kurią sudaro beveik 850 narių iš viso pasaulio. Šių metų konferencijos akcentas – naujos Orhuso miesto viešosios bibliotekos „Dokk1“ atidarymas. Šiais metais, kaip ir ankstesniais, konferencijos pirmoji pagrindinė pranešėja buvo Bilo ir Melindos Geitsų fondo „Pasaulio bibliotekų“ programos (angl. Global Libraries) direktorė Deborah Jacobs. Ji pabrėžė, koks svarbus yra viešosios bibliotekos vaidmuo visuomenėje ir kad biblioteka šiuo metu turi atsižvelgti į visuomenės poreikį kurdama naujas ar plėtodama senas paslaugas. Tai įgyvendinti reikia naudojantis partneryste, taip parodant bibliotekų vertę.

Konferencijos dalyviai diskutavo apie viešosios bibliotekos ateitį

Šių metų „Next Library“ konferencijos metu buvo toliau plėtojama „Ateities bibliotekos“ samprata (angl. The Next Library Concept). Tai buvo daroma interaktyvių, kūrybingų, atvirų idėjoms susitikimų ir seminarų metu. Be to, vyko paskaitos, parodos, įvairūs žaidimai, neformalūs susitikimai ir renginiai. Konferencijos dalyviai turėjo galimybę aplankyti modernias Danijos bibliotekas, kultūros įstaigas, pamatyti technologines naujoves. Buvo nagrinėjamos įvairios su viešosios bibliotekos ateitimi susijusios temos: bibliotekų pastatai ir erdvių sandara, pilietinė žiniasklaida, socialinės inovacijos, paslaugų sandara, žaidimai, tamsioji interneto pusė, duomenys, biblioteka kaip meno ir mokslo inkubatorius ir kitos.

Šių metų konferencijoje daug dėmesio skirta ir pasaulyje šiuo metu ypač aktualiausioms problemoms – pabėgėliams ir krizėms. Buvo kalbama, kaip bibliotekos gali padėti šiuo laikotarpiu, kokių priemonių imtis, kokias naujas paslaugas kurti, atsižvelgiant į šiandienos situaciją. Vienas pagrindinių pranešėjų graikas Dimitris Protopsaltou – organizacijos „Ateities biblioteka“ vadovas ir vienas įkūrėjų – savo kalboje pristatė situaciją Graikijoje. Jis pabrėžė, kad Graikija šiuo metu yra tarp ekonomiškai pažeidžiamiausių Europos Sąjungos šalių ir bando išspręsti problemas, kylančias pasienyje dėl imigrantų antplūdžio iš Sirijos ir Afrikos.

Neformalių susitikimų metu su kolegomis iš įvairių šalių buvo aptartos tolesnio bendradarbiavimo galimybės, galimos bendros veiklos, aptartos esamos iniciatyvos ir problemos.

Konferencijos dalyvius sužavėjo moderni Orhuso viešoji biblioteka

„Next Library“ konferencija vyko naujoje Orhuso miesto viešojoje bibliotekoje. Ši biblioteka išties įspūdinga – ji yra moderni, visiškai automatizuota. Joje dirba apie 55 žmones (o joje esančiame lifte telpa 51 žmogus, todėl juokaujama, kad beveik visas kolektyvas telpa į vieną liftą), tačiau visas skaityklas aptarnauja vos 3 darbuotojai, nes bibliotekos paslaugos yra paremtos savitarna. Automatinės sistemos surūšiuotas knygas į lentynas išnešioja studentai ar savanoriai. Lankytojai bibliotekoje gali žaisti įvairius kompiuterinius žaidimus – čia galima rasti tiek senų žaidimų aparatų, tiek naujausių žaidimų konsolių. Trečio bibliotekos aukšto erdvės yra skirtos nuomai įvairioms įmonėms, projektams ir kt. Nuo 20 iki 22 val. biblioteka veikia be jokio aptarnaujančio personalo – dirba tik apsauga prie kamerų. Vienas itin įdomus dalykas bibliotekoje – 3,5 tonos sveriantis bronzinis varpas, esantis bibliotekos pastate ir tiesiogiai sujungtas su miesto ligonine. Kai Orhuso miesto ligoninėje gimsta vaikas, ten yra paspaudžiamas specialus mygtukas ir tuomet bibliotekoje suskamba šis varpas, pranešantis apie ką tik gimusį kūdikį mieste.

Daugiau apie „Next Library“ konferenciją skaitykite: http://www.nextlibrary.net/
Apie Orhuso viešąją biblioteką skaitykite: https://dokk1.dk/english/library

Į viršų