PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

2016 m. vasario 9 d. Lietuvoje jau tryliktą kartą bus minima Saugesnio interneto diena. Šiais metais Saugesnio interneto dienai skirtas šūkis „Aš už geresnį internetą!“ kviečia interneto naudotojus, ypač vaikus, atkreipti dėmesį į interneto turinį ir prisidėti prie saugesnio interneto kūrimo.

Tarptautinių tyrimų duomenimis* (2015 m.), 87 proc. 5‒15 m. amžiaus vaikų naršo internete naudodamiesi įvairiais įrenginiais (67 proc. 5‒7 amžiaus vaikų, 91 proc. 8‒11 m. ir 98 proc. 12‒15 m.). Į klausimą, kiek jiems svarbus išmanusis telefonas, 34 proc. 12‒15 m. vaikų atsakė, kad jų telefonas yra pagrindinis įrenginys, kuriuo jie siunčia ar skelbia žinutes kitiems žmonėms. Tik 4 proc. kaip pagrindinį įrenginį įvardijo kompiuterį ir 5 proc. ‒ planšetinį įrenginį. Vaikų (12‒15 m.) paklausus, ką jie žino apie apsisaugojimo nuo grėsmių internete būdus, gauti tokie atsakymai:

- 29 proc. blokuotų nepageidaujamų žmonių žinutes ir 52 proc. žinotų, kaip tai padaryti.
- 15 proc. pakeistų savo socialinių tinklų nustatymus į privatesnius, 35 proc. žinotų, kaip tai padaryti.
- 7 proc. praneštų tinklo administratoriui ar pan., o 29 proc. žinotų, kaip tai padaryti.

Saugesnio interneto dieną Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyks kasmetinis renginys vaikams iš visos Lietuvos „Aš už geresnį internetą!“, kurio metu vaikai keliaus į magišką pamoką ir gaus patarimų, kaip elgtis, kad internete būtų gera ir saugu, taip pat dalyvaus „Tūkstantmečio vaikų“ viktorinoje, pramogaus su mėgstamais pramogų pasaulio atstovais. Renginio metu bus apdovanoti mokiniai, dalyvavę Švietimo informacinių technologijų centro skelbtuose konkursuose vaikams. Renginį globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Tiesiogiai stebėti renginį bus galima adresu www.litnet.lt/SID2016.

Saugesnio interneto projekto Lietuvoje vykdytojai ir partneriai organizuoja dar daugybę renginių šiai dienai paminėti:

- Lietuvos viešosiose bibliotekose vasario 8–13 d. vyks vaikams, jų tėvams ir kitiems bendruomenės nariams skirti interaktyvūs žaidimai bei viktorinos, bus skatinamos diskusijos saugesnio interneto temomis, bibliotekų darbuotojai gyventojams ves mokymus ir patars, kaip užtikrinti savo ir vaikų saugumą internete, bus rodomi edukaciniai filmai ir atliekami testai, kurie padės įvertinti savo saugumą interneto erdvėje.

- Projekto „Kam to reikia“ priemonės bus įgyvendinamos Lietuvos mokyklose.

- Internete ‒ paskaitos mokytojams, tėvams: „Tėvų atsakomybė saugoti vaiko atvaizdą. 5 būdai, kaip tėvai naudoja vaikų nuotraukas socialiniuose tinkluose“ (Jurgita Smiltė Jasiulionė, „Vaikų linijos“ psichologė); „Ką turi žinoti tėvai prieš publikuodami vaikų nuotraukas socialiniuose tinkluose – techniniai aspektai“ (Rimvydas Jurkuvėnas, „Teo LT“ žinių ir kompetencijų valdymo koordinatorius). Tiesioginė paskaitų transliacija ‒ vasario 9 d. 11:25‒12:00 val. adresu www.litnet.lt/SIDtevams.

- Lietuvos mokyklose vasario 8–12 d. vyks mokyklų bendruomenės organizuojami Saugesnio interneto savaitės renginiai.

Taip pat primename, kad nuolat vykdomos šios saugesnio interneto veiklos:

- Ryšių reguliavimo tarnyba ragina interneto naudotojus interneto karštąja linija pranešti apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį, t. y. pornografiją, vaikų seksualinį išnaudojimą, rasinę ar tautinę nesantaiką kurstantį turinį, smurtą ar kitą neigiamą poveikį nepilnamečiams darančią informaciją. Tai padaryti galima užpildžius specialią pranešimo formą adresu http://www.draugiskasinternetas.lt/lt/main/report.

- „Vaikų linija“ teikia pagalbą vaikams, susidūrusiems su elektroninėmis patyčiomis, seksualiniu viliojimu, žalingu turiniu ir kita nemalonia patirtimi internete. Skambinti galima kasdien nuo 11 iki 21 val. nemokamu telefono numeriu 116 111 arba bet kada parašyti elektroninį laišką. Vaikų saugumo internete klausimais „Vaikų linija“ konsultuoja ir tėvus – suaugusieji kviečiami rašyti el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Europos Sąjungos šalyse vykdomą Europos Komisijos projektą „Saugesnis internetas“ Lietuvoje įgyvendina Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo informacinių technologijų centras (ITC), Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT), asociacija „Langas į ateitį“ ir VšĮ „Vaikų linija“, bendradarbiaudamos su „Teo LT“ bei kitais viešojo ir privataus sektoriaus partneriais.

SID 2016 iniciatoriai: Švietimo informacinių technologijų centras, RRT, asociacija „Langas į ateitį“, VšĮ „Vaikų linija“.

SID 2016 partneriai: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Lietuvos mokslo ir studijų institucijų kompiuterių tinklas (LITNET), „eSTAR“, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir jos įgyvendinamas projektas „Bibliotekos pažangai 2“, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaiga, Profesinės savanorystės projektas „Kam to reikia?!“ , bendrovė „Teo LT“, Lietuvos mokyklų bibliotekų darbuotojų asociacija, Saugesnio interneto Jaunimo forumo nariai ir Saugesnio interneto ambasadoriai.

Daugiau informacijos apie Saugesnio interneto dieną ir saugumą internete rasite svetainėje www.draugiskasinternetas.lt. Kviečiame visus aktyviai dalyvauti saugaus interneto dienai skirtuose renginiuose.

* Susipažinti su tarptautinio tyrimo duomenimis galima: https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/487973/ukccis_guide-final__3_.pdf.

Pranešimą parengė:

Rasa Karalienė
Atstovė ryšiams su visuomene
Ryšių reguliavimo tarnyba
Tel. (8 5) 210 5685

Į viršų