PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

Vietos gyventojai ir mūsų krašto svečiai artimiausiose bibliotekose gali daugiau sužinoti apie vietovę, jos gamtos, kultūros ir meno paminklus, čia gimusius ar ilgesnį laiką gyvenusius žymius žmones. Bibliotekose tokia informacija – faktai, straipsniai, knygos – kaupiama nuo seno. Ji labai praverčia užduotis atliekantiems moksleiviams, gidams, svečių laukiantiems gyventojams.

Visuomenės informaciniai poreikiai sparčiai kinta – vis daugiau žmonių nori ne tik gauti informaciją, bet ir patys kurti bei dalintis žiniomis ir vaizdais apie savo kraštą, jame gyvenusių protėvių patirtimis ir gyvenimo istorijomis. 2015 metais pradėto įgyvendinti „Bibliotekos pažangai 2“ projekto „#MŪSŲKRAŠTAS“ tikslas – sukurti erdvę, kurioje bibliotekininkų sukauptą vertingą ir patikimą informaciją papildytų to krašto gyventojų gyvoji atmintis, pasakojimai, nuotraukos. Labai svarbu nuolatos fiksuoti vietovėje vykstančią kaitą, nes ilgainiui tokia informacija gali tapti itin vertingu šaltiniu skirtingais aspektais vietoves tyrinėjantiems mokslininkams, studentams, o ir gyventojams, siekiantiems pažinti šaknis ir įtvirtinti tapatybę.

Įgyvendinant šį projektą organizuojamos ekspedicijos į Vilniaus ir Alytaus apskričių vietoves. Išvykų dalyviai grįžta sužinoję naujų, įdomių faktų apie kraštą, įkvėpti gražių vaizdų ir stiprių žmonių gyvenimo istorijų. Tai neįkainuojama patirtis jauniems žmonėms, kurie gali naujai pažvelgti į savo gyvenamą aplinką, deramai įvertinti jos praeitį ir gamtovaizdžio ypatybes. Ekspedicijos dalyvė Dovilė Jankūnaitė dalijosi savo įspūdžiais po pasivaikščiojimo Pūčkorių pažintiniu taku:

Neskubėdami ir vis stabtelėdami prie gražių vaizdų „stotelių“, apėjome visą Pūčkorių pažintinį taką, kuris tęsėsi apytiksliai 6 kilometrus, bet laikas besigrožint gamtos vaizdais tikrai neprailgo. Siūlyčiau visiems čia apsilankyti ir pamatysite, kokią didingą praeitį ir kraštovaizdį turi Lietuva. Tikiu, jog po to norėsis sugrįžti čia dar kartą. Įspūdžių buvo tiek daug, kad juos norėjosi fiksuoti ir dalintis su kitais. Gerai, kad tokią galimybę dabar turėsiu.

Projektas „#MŪSŲKRAŠTAS“ įgyvendinamas kartu su partneriais – Alytaus rajono savivaldybės viešąja ir Lietuvos aklųjų biblioteka, todėl antrosios ekspedicijos į Varėnos rajoną metu buvo kaupiama informacija apie gabius neregius: literatę Laimutę Navickaitę ir liaudies muzikantą Banadą Urbelionį. Likimo nepalaužtų žmonių istorijos gali įkvėpti ne tik sudėtingoje situacijoje atsidūrusius, bet ir visus kraštiečius vertinti gyvenimą bei ugdyti toleranciją, grožėtis kultūra ir gamta. Iš B. Urbeliono pasakojimus išklausiusio Lietuvos aklųjų bibliotekos specialisto Juozo Valantukevičiaus užrašų sužinome, kas padeda išsaugoti dvasios stiprybę ir išgyventi:

Įgimtas humoro jausmas ir liūdnesnius nutikimus atskleidžia su optimizmo gaidele. Pavyzdžiui, vasarą, nuėjęs į ganyklą perrišti karvių, kaip jis pats sako, jas apgaudavo – palaukdavo kol įkąs koks nors vabzdys, tada gyvulys sujudėdavo, suskambėdavo grandinė ir jau aišku kur yra žalmargė. Pagal šunelio lojimą dirbdamas laukuose orientuodavosi kur yra namai.

Gegužės 6 dieną planuojama dar viena ekspedicija į Alytaus kraštą. Jos dalyviai aplankys Žuvinto biosferos rezervatą, o Alovėje daugiau sužinos apie dzūkiškų bandų kepimo tradicijas. Ekspedicijoje kviečiami dalyvauti visi, norintys geriau pažinti savo kraštą, jo kulinarinį paveldą. Dalyvavimas ekskursijoje nemokamas. Viskas, ką dalyviai turės padaryti, tai aprašyti savo įspūdžius, kurie bus talpinami atnaujintos interneto svetainės „Dainavos kraštas“ skiltyje Bičių korys. Vietų skaičius ribotas, todėl jau dabar vilniečiai (autobusas išvyksta iš Vilniaus) gali registruotis į ekspediciją el. paštu: Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos kartu su Vilniaus apskrities bibliotekų kraštotyrininkais dar 2008 metais visą sukauptą informaciją apie Vilnijos kraštą paskelbė internetinėje duomenų bazėje „Vilnijos vartai“ (www.vilnijosvartai.lt). Kiekvienais metais susidomėjimas šia interneto svetaine didėjo ir šiuo metu joje per metus vidutiniškai apsilanko apie 90 tūkst. virtualių lankytojų. Tęsiant projekto įgyvendinimą bus siekiama pritraukti kuo daugiau studentų ir kraštotyrininkų mėgėjų, kurie savo tekstais ir vaizdine medžiaga galėtų papildyti atnaujinamos „Vilnijos vartų“ ir naujai kuriamos „Dainavos krašto“ interneto svetainių turinį. Jų parengta ir sukaupta informacija bus prieinama visuomenei, paskatins kitus domėtis savo kraštu ir fiksuoti atsiminimus apie iškilius ar sudėtingų likimų Alytaus ir Vilniaus apskričių žmones.

Gerda Putnaitė
Ryšių su visuomene atstovė
Regiono bibliotekų metodikos ir vadybos centras
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka

Į viršų