PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

Bibliotekoje nuo pietų aktyviai čirškia naujai sukurta elektroninė signalizacija, kurią ką tik sukonstravo jaunieji Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos projekto „Atrask save 3D mieste“ dalyviai. Kiekvieną ketvirtadienį šioje bibliotekoje besirenkantys jaunuoliai mokosi naudodamiesi kompiuterio programomis projektuoti sumažintą miesto modelį su gatvėmis, mokyklomis, kompiuterizuotais namais ir žaidimų aikštelėmis.

Suprojektavę namus, būrelio dalyviai čia pat juos gali ir atsispausdinti – taip, būtent atsispausdinti 3D spausdintuvu! Naudodamiesi juo jaunuoliai spausdins ir kitus miesto modelio objektus, kuriuose vėliau sumontuos sukurtus elektroninius įrenginius – signalizacijas, variklius ir kitus nesudėtingus mechanizmus.

Pakalbinome bibliotekos darbuotojas, kaip kilo idėja teikti tokias inovatyvias paslaugas jaunimui.

„Dalyvavome projekte „Bibliotekos jaunimui“, kurio metu dirbome su 3D spausdintuvu ir kūrėme maketus akliesiems. Tada ir supratome šio projekto naudą. Be to, sulaukėme labai didelio susidomėjimo“, – pasakojo kultūrinės veiklos vadybininkė R. Gavėnė.

„Vaikai susirenka ir dirba „Solidworks“ arba „Arduino“ programomis. „Solidworks“ programa galima suprojektuoti įvarius objektus – namus, pakabukus ar auskarus, ir atspausdinti juos 3D spausdintuvu. Naudodamiesi ja vaikai ir kuria vandens miestą. „Arduino“ yra elektronikos jungimo programa, dirbant ja rezultatų galima pasiekti greičiau“, – 3D miesto kūrimo procesą apibūdino bibliotekos darbuotoja Jolita Bočytė.

O kodėl būtent pažangusis vandens miestas? Koks vaidmuo šiame projekte skirtas vandeniui?

Mūsų projekto partnerė – Klaipėdos miesto viešoji biblioteka, o naudos gavėja – Jurbarko viešoji biblioteka. Su Jurbarku dalijamės Nemuno upe, o Klaipėda turi Baltijos jūrą. Norėjome šiuos miestus sujungti ir sukurti pažangųjį vandens miestą“, – pasakojo J. Bočytė.

Kokiai auditorijai skirtas šis projektas?

„Kvietėme registruotis 14–19 metų amžiaus lankytojus, bet priėmėme ir vieną 12-metį bei kelis 13-mečius vaikus, kurie tikrai nenusileidžia vyresniesiems ir noriai pas mus lankosi“, – teigė J. Bočytė.

Turbūt ir patiems bibliotekos darbuotojams prireikė šio to išmokti, kad galėtų efektyviai padėti būrelio lankytojams?

„Projekto pradžioje buvo įkurta 3D laboratorija. Naudotis ja bibliotekos darbuotojus pamokino šeši „Robotikos mokyklos“ mentoriai“, – apie mokymosi eigą pasakojo J. Bočytė.

Mentoriaus Tado paklausėme, ką prie kompiuterių palinkusių jaunuolių grupė taip aktyviai kuria. Kokią užduotį jie gavo šiandien?

„Jie turi sukurti savadarbę signalizaciją, kuri, priklausomai nuo šviesos jutiklio signalo, skleistų skirtingą garsą. Pirmiausia reikia suprogramuoti tam tikrą garsą, kurį sistema skleistų“, – paaiškino Tadas.

Mentorius taip pat supažindino su sumaniausiais projekto dalyviais. Štai Tomas šiandien programavo signalizaciją ir mėgino sujungti dvi programas, o Povilas dažniausia kuria erdvinius kūnus, kuriuos po to atspausdina 3D spausdintuvu.

R. Gavėnės teigimu, jų vykdomą projektą labai palankiai vertina ir kitų bibliotekų bendruomenės nariai – juk idėja kurti vandens miesto maketą iš tiesų yra originali. „Sulaukiame didelio bibliotekų dėmesio, pavyzdžiui, dalyvaudami knygų mugėje, bendravome su dešimčių bibliotekų atstovais, kurie teigė norintys mokytis iš mūsų. Taigi planuojame dalytis patirtimi ir organizuoti ekskursijas. Tikimės, kad netolimoje ateityje kiekvienoje bibliotekoje turėsime po 3D spausdintuvą, ir tai bus nauja paslauga bendruomenėms“, – lūkesčiais dalijosi R. Gavėnė.

Kauno miesto Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos kultūrinės veiklos vadybininkė Aistė Pupininkaitė patikino, kad projektas jau susilaukė ir plačiosios visuomenės dėmesio. „Projektas Kaune tikrai pastebimas. Juntame didelį miesto valdžios ir verslininkų susidomėjimą. Žmonės susipažįsta, kaip spausdinamos detalės, domisi programavimo technika. Verslininkai mėgsta čia organizuoti savo susitikimus, aktyviai išnaudoja erdvę“, – pasakojo A. Pupininkaitė.

Viešoji biblioteka projektu „Atrask save 3D mieste“ siekia per kūrybą sudominti jaunimą naujausiomis projektavimo ir inžinerijos technologijomis ir taip paskatinti ateityje rinktis technologijos mokslų studijas.

Net 45 Lietuvos viešosios bibliotekos šiemet kartu su partneriais įgyvendina Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Bibliotekos pažangai 2“ ir Kultūros ministerijos iš dalies finansuojamus projektus, skirtus gerinti vietos bendruomenių gyvenimo kokybę. Šie projektai sudaro sąlygas bibliotekoms atnaujinti infrastruktūrą ir plėsti savo paslaugas, taip pat užmegzti partnerystę su verslo atstovais, vietos valdžios institucijomis, nevyriausybinėmis organizacijomis bei kitomis bibliotekomis.
Iš viso projektams finansuoti skirta 1 mln. 200 tūkst. eurų. Bibliotekos projektus turės įgyvendinti iki 2016 m. vidurio.

Radijo reportažo apie Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos projektą „Atrask save 3D mieste“ klausykitės čia >>>>.

Į viršų