PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

Vasara – atostogų metas. Po ilgų darbo valandų, praleistų kabinetuose, įtemptų ir varginančių iššūkių darbuose, ieškome poilsio oazės. Ispanija, Italija, Turkija, Tolimieji Rytai ir kitos pasaulio kryptys neretai tampa atostogų tikslu. Ieškome šalių, kurias galėtume aplankyti ir susipažinti su jų kultūra, papročiais, neatrastais kampeliais ir taip pasisemti neišdildomų įspūdžių, kurie šildytų visus ateinančius metus. Žinoma, egzotinės, neatrastos ir nepažintos šalys visada vilioja ir traukia aplankyti, tačiau kaip gerai pažįstame savo kraštą? Ar žinome, kad sava šalis taip pat gali pasiūlyti įdomybių, apie kurias net neteko girdėti? Keliaujant savo krašto istoriniais vingiais, susipažįstant su jo istorija, papročiais, istorinėmis asmenybės mes galime pažinti save, suvokti, kokioje aplinkoje ir kokiomis aplinkybėmis susiformavo mūsų kraštas, kokiais svarbiais istoriniais momentais ir netikėtumais yra apipintas istorinis kraštotyrinis paveldas.

Todėl Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka kartu su partneriais, atsižvelgdama į bendruomenių kultūrinius ir socialinius poreikius, įgyvendino Bibliotekos pažangai 2 projektą „#MŪSŲKRAŠTAS: Alytaus ir Vilniaus bendruomenių tapatumo ugdymas bibliotekose“, kurio tikslas – ugdyti Vilniaus regiono bendruomenių tapatumą panaudojant turinį apie Alytaus ir Vilniaus kraštą. Projekto biudžetas – daugiau nei 45 000 eurų. Siekiant įgyvendinti projektą buvo iškelti trys pagrindiniai uždaviniai:

 Perkelti sukurtą/ atnaujintą kraštotyrinį turinį į bendruomenėms patrauklias ir prieinamas internetines svetaines
 Pristatyti ir viešinti sukurtą/ atnaujintą turinį bibliotekų bendruomenėms, naudojant šiuolaikines technologijas
 Įgyvendinti vaikams, jaunimui ir suaugusiems skirtas edukacines programas, įtraukiant juos į aktyvų turinio kūrimą ir naudojimą.

Šiems uždaviniams įgyvendinti buvo pasitelktos priemonės, kurios leido atnaujinti Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos bibliografų sukurtą interneto svetainę „Vilnijos vartai“, kuri skirta Vilniaus apskrities bibliotekų kraštotyros informacijos sklaidai internete. Jos tikslas – atskleisti visuomenei, nutolusiam vartotojui vienoje vietoje sutelktą, susistemintą, atrinktą, išliekamąją vertę turinčią ir bibliografiniais sąrašais paremtą informaciją apie Vilniaus apskritį. Svetainėje atskleidžiamos dramatiškos istorijos, turtingos materialinės ir dvasinės kultūros istorijos. Nors internete gausu įvairios informacijos apie vietinį kultūrinį paveldą, bet ji ne visada patikima, nes dažnai neparemta jokiais šaltiniais. Taip pat projekto dėka buvo sukurta svetainė Alytaus apskrities kraštotyrinei informacijai pildyti „Dainavos kraštas“.

Siekiant pristatyti ir viešinti sukurtą/ atnaujintą turinį bibliotekų bendruomenėms, nuo 2016 metų kovo 2 dienos iki 2016 metų birželio 7 dienos, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka organizavo ir vykdė kvalifikacijos kėlimo mokymus skirtus atstovams iš Alytaus ir Vilniaus apskričių savivaldybių viešųjų bibliotekų, mokyklų bibliotekų, VAVB, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto, valstybinės reikšmės ir specialiųjų bibliotekų. Mokymai buvo orientuoti į bibliotekų specialistus dirbančius kraštotyrinį ir bibliografinį darbą. Mokymų laikotarpio metu buvo suorganizuoti septyni mokymai (Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus, Alytaus rajono savivaldybės ir Lazdijų rajono savivaldybėje viešosiose bibliotekose) šiomis temomis: „Internetinio turinio kūrimas teikiant ir kuriant integruotas bibliotekų paslaugas (Vilnijos vartų pavyzdžiu)“; „Krašto kultūros paveldo raiška: skaitmeninio turinio kūrimas ir sklaida“; „Elektroninės informacijos ištekliai ir jų panaudojimas bibliotekose. Vilnijos Vartų svetainės valdymas ir administravimas“; „Edukaciniai technologiniai sprendimai bei kompensacinė įranga bibliotekose". Mokymuose dėstė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus bibliotekos bibliografės Zita Tiukšienė ir Nijolė Sisaitė. Taip pat siekiant užtikrinti kuo platesnę informacijos sklaidą bei jos efektyvumą projekte dalyvavo kviestiniai lektoriai. Tai profesorius, Vilniaus universiteto Bibliotekininkystės ir informacijos mokslų instituto direktorius, daktaras (HP) Arvydas Pacevičius, „Synergy Effect“ projektų vadovas Aurimas Pajarskas, UAB „Biznio mašinų kompanija“ atstovai Andrius Manzurovas ir Rūta Kairytė bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos informacinės aplinkos specialistas Arvydas Juchna.

Daugiau skaitykite mokymų apžvalgoje >>>>

 

Į viršų