PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

2016-ieji – ypatingi metai Lietuvos bibliotekoms. Taip yra ne tik dėl įvykių gausos šalies bibliotekose, bet ir todėl, kad rugsėjo 2 d. duris atvėrė iš pagrindų atsinaujinusi Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Lankytojams ji siūlo daug naujų veiklos rūšių – čia gyvuos šiuolaikiškos bendradarbystės, mokslo, parodų ir muzikos erdvės.

Nacionalinės bibliotekos rekonstrukcija kainavo 26 mln. eurų, po jos bibliotekos plotas padidėjo dvigubai. Šiuo metu pagrindinis Nacionalinės bibliotekos prioritetas – atnaujintose erdvėse sudaryti palankias sąlygas skaitytojų kūrybai, darbui ir laisvalaikiui.

Naujos erdvės atsivers laipsniškai, bet pirmieji lankytojai jau gali naudotis Socialinių mokslų, Humanitarinių mokslų, Vaikų ir jaunimo literatūros, Retų knygų ir rankraščių skaityklomis ir pamažu pasitikti ateinančias naujoves.

Atsižvelgiant į pasaulines tendencijas, naujų veiklos galimybių bus pasiūlyta ne tik tradiciniams bibliotekos lankytojams, bet ir jauniesiems specialistams. Jau netrukus įvairių sričių profesionalai galės nevaržomi bendrauti susitikimų kambariuose, dirbti specialiose bendradarbystės erdvėse, naudotis konferencijų sale ir net aštuoniomis specializuotomis skaityklomis.
Kaip papasakojo Nacionalinės bibliotekos direktorius prof. Dr. Renaldas Gudauskas, atsinaujinusios Nacionalinės bibliotekos misija – būti visos šalies žinių erdve, kuriančia vertę visuomenei, bibliotekos lankytojas čia bus priimamas kaip kūrėjas, o ne vien vartotojas.

„Žinių erdvė, kurianti vertę visuomenei, – taip nusakyčiau mūsų tikslą, – kalbėjo R. Gudauskas. – Norime atspindėti naujausias tendencijas, kurias įžvelgėme moderniausiose pasaulio bibliotekose. Pavyzdžiui, Danijos Juoduoju deimantu vadinama karališkoji biblioteka – tai nedidelės, bet labai progresyvios valstybės bibliotekos modelis, pagal kurį panašiai dirbame ir mes. Tačiau labiausiai mums imponuoja britų bibliotekos modelis, kurio pagrindas – atvirumas. Kaip ir pas mus, ten yra laukiamas kiekvienas žmogus. Nebūtinai tai yra skaitantis lankytojas, informacijos vartotojas, tuos žmones aš vadinu kūrėjais. Jie, naudodamiesi mūsų informacijos ištekliais, siekia savų tikslų ir taip kuria vertę ne tik sau, bet ir Lietuvai. Tokių žmonių mums reikia labiausiai, todėl mūsų erdvės yra inovacinės, čia formuojasi savotiškas socialinių inovacijų branduolys. Mes sau keliame ambicingą tikslą tapti savotišku žinių kvartalu ir taip kurti vertę Lietuvai, Vilniaus miestui bei bendruomenei“.

Tik įžengus pro Nacionalinės bibliotekos duris, atsiveria didinga erdvė – santūrus interjeras, marmuriniai laiptai, kurie taip ir kviečia leistis į bibliotekos turinio paieškas. Čia nebėra draudimų ir tabu – lankytojas gali eiti kur panorėjęs, susipažinti su erdvėmis, klausti ir domėtis.

Nacionalinės bibliotekos komunikacijos vadovė Renatos Surovec pristato virtualią ekskursiją po atsinaujinusią biblioteką: „Paradiniais bibliotekos laiptais patenkama iškart į antrą aukštą. Įėjimas į pirmąjį aukštą yra pastato šone. Šiame aukšte funkcionuoja Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas, Vaikų ir jaunimo literatūros skaitykla, šios skaityklos knygų išdavimas ir grąžinimas, dirbtuvės, vaikų ir jaunimo centras „Žaisloteka“. Pirmame aukšte taip pat įrengtas Mamos ir vaiko kambarys.

Antrame aukšte rasite pagrindinę registratūrą, bendradarbystės erdves, susitikimų kambarius, Žiniasklaidos ir Laisvalaikio skaityklas. Ateityje šioje erdvėje funkcionuos knygynas ir kavinė. Įėjimas į biblioteką yra laisvas, lankytojai neprivalo turėti skaitytojo pažymėjimo. Trečiame bibliotekos aukšte galėsite jaukiai užsiimti savo veikla bei kūryba, bendradarbystės erdvėse ar susitikimų kambariuose rengti verslo pokalbius arba susitikimus su partneriais. Šiame aukšte yra ir Parodų salė, kurioje per metus eksponuosime tris ar keturias parodas. Stengsimės, kad tai būtų lankytojams naujos netikėtos ekspozicijos.

Ketvirtas aukštas yra tarpinis, jame įrengtos kelių skaityklų antresolės. Šis aukštas iš esmės yra tarnybinis, tad kviečiu lipti į penktąjį, kuriame rasite kitas skaityklas, kino salę, garso įrašų studiją, meno erdvę, muzikavimo erdvę bei Judaikos tyrimų centrą. Šis aukštas labiau skirtas kūrybinėms dirbtuvėms, kūrybinėms industrijoms. Čia yra ir jauniesiems menininkams skirta erdvė – Nacionalinė biblioteka atvira visiems jauniems žmonėms, kuriems ypač svarbu saviraiška. Šalia meno erdvės įsikūrusi 120 asmenų talpinanti konferencijų salė, kurioje yra visa tokio pobūdžio renginiams būtina įranga.

Viršutiniame, šeštame, aukšte dirba administracija. Čia turime ir mini TV studiją, iš kurios ištisus metus transliuojame televizijos transliacijas įvairiomis temomis.“

Virtualiai pakeliavę po visus Nacionalinės bibliotekos aukštus, stabtelkime bendradarbystės zonoje – čia jaunuoliai jau dirba kompiuteriais naudojasi nemokamu belaidžiu internetu, bendrauja. Akivaizdu, kad Nacionalinė biblioteka tampa kažkuo daugiau nei tik knygų šventove.

R. Surovec apie bendradarbystės erdves pasakoja plačiau. Jos teigimu tai yra atviros darbo vietos asmenims, panorusiems trumpai padirbėti ramioje vietoje. Kitas naujas bibliotekos darinys – kūrybinės dirbtuvės – yra skirtos jauniems profesionalams, mamoms su vaikais ar tiesiog vaikų grupėms, norinčioms užsiimti kūrybine veikla. „Daugiausia orientuojamės į jaunuosius profesionalus, jaunus žmones, kurie, atėję čia, galės pasinaudoti saviraiškos galimybe, rasti darbo erdvę, planuoti susitikimus bei naudotis bibliotekos ištekliais, – sakė bibliotekos komunikacijos vadovė. – Nepamiršome ir kitų visuomenės grupių, mūsų mylimų senjorų, kurie čia taip pat ras įdomios veiklos. Biblioteka yra skirta visuomenei, tad stengiamės patenkinti visų gyventojų poreikius“.

Gali kilti klausimas – tai kiekgi Nacionalinėje bibliotekoje liks vietos knygoms, o kiek vietos joje bus skirta naujoms veiklos rūšims? R. Surovec teigimu, 50 proc. bibliotekos erdvės skiriama visuomeninei veiklai ir 50 proc. – skaitykloms bei knygoms, kurių bibliotekoje yra apie 6,5 milijono.

Nacionalinės bibliotekos ryšių su visuomene skyriaus vadovės Renatos paklausėme, kiek lankytojams kainuos naujosios paslaugos ir kada jos visos bus teikiamos visa apimtimi? „Dauguma paslaugų bus nemokamos, o kalbant apie komercinę veiklą - sudarysime individualiems asmenims ir organizacijoms bendradarbiavimo galimybes. Dauguma erdvių bus įrengtos dar šį rudenį, siekiame, kad iki Naujųjų metų visos erdvės jau būtų prieinamos visuomenei, – pasakojo R. Surovec. – Sulaukėme daug klausimų dėl galimybės į bibliotekos erdves patekti neįgaliesiems ar mamoms su vežimėliais. Šiuo metu toks specialus įėjimas dar tik ruošiamas, o kol kas minėta visuomenės grupė gali pasinaudoti liftu, į pastatą patekdami per šoninį įėjimą. Taigi kviečiame visus apsilankyti atsinaujinusioje Nacionalinėje bibliotekoje, o išsamią informaciją apie darbo laiką rasite tinklalapyje www.lnb.lt.“

Linkime įdomių skaitinių, laisvos kūrybos ir įkvepiančių pažinčių Nacionalinėje bibliotekoje!

Į viršų