PRISIJUNGTI
PRISIJUNGTI

2016-ųjų birželio 5 dieną Kelmės miesto ir rajono bendruomenei pristatytas Kelmės rajono savivaldybės Žemaitės viešosios bibliotekos projektas „Inovatyvi bibliotekos erdvė – jaunimo saviraiškai“, kurį finansavo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos administruojamas projektas „Bibliotekos pažangai 2“, kultūros ministerija, rajono savivaldybė.

Netruko prabėgti pusmetis, ir bibliotekoje įkurta Jaunimo inovatyvi erdvė (JIE) 2016 m. vasario 5 dieną lankytojams duris atvėrė oficialiai. Projekto „Inovatyvi bibliotekos erdvė – jaunimo saviraiškai“ tikslas – prisidėti prie jaunimo laisvalaikio praleidimo kokybės gerinimo, įkuriant inovatyvią erdvę ir organizuojant saviraišką bei netradicinį mąstymą skatinančius užsiėmimus, todėl jį įgyvendinant, erdvėje vyko daug ir įvairių priemonių: pirmiausia grafinio dizaino ir vaizdo filmavimo-montavimo mokėsi 15 bibliotekos darbuotojų, o vėliau – jaunimas. Naudojant mobilią kompiuterinę techniką, tokie mokymai organizuoti Liolių, Maironių, Karklėnų, Pagryžuvio, Šedbarų, Vaiguvos ir Žalpių bibliotekose. Iš viso mokymuose dalyvavo daugiau nei 100 jaunų, žmonių, kurių amžius yra 14–24 metai. Kelmiškis gimnazistas Ramūnas Kirkickis, lankęs šiuos mokymus, sako, kad laiką jaunimo erdvėje praleido naudingai, o tai, ką išmoko, jau pritaiko praktikoje: kuria vaizdo siužetus, montuoja, daro reportažus.

JIE vyko kūrybiniai užsiėmimai: piešimas 3D pieštukais, informacijos perteikimas pasaulyje sparčiai populiarėjančia Pecha Kucha pristatymo metodika, muzikos improvizacijų kūrimas muzikos interaktyvia sistema, edukaciniai užsiėmimai „Žaidžiame televiziją“, komiksų kūrimas, piešimas planšetėmis ir kompiuteriais. Anot aktyvaus JIE lankytojo Hilarijaus Venckaus, erdvė jam įdomi ne tik dėl joje esančios įvairios kompiuterinės technikos, bet ir tuo, kad čia galima su draugais puikiai praleisti laiką. Didelio susidomėjimo sulaukė erdvėje vykusios paskaitos: apie lyderystę jaunimui pasakojo buvęs vadybos ir inovacijų konsultantas, verslininkas Mykolas Lepeška, savo sėkmės istorija dalijosi kelionių organizatorius Rimvvydas Širvinskas (Makalius), įdomią savanorystės patirtį pristatė Muzikos ir teatro akademijos magistrantė Eglė Kalibataitė.

Erdvėje galima įdomiai praleisti laisvalaikį: čia yra naujausia kompiuterinė technika, stalo ir judesio žaidimai. Čia jau vyko protų mūšis, judesio žaidimų „Dance central spotlight“ bei boulingo turnyrai.

JIE ir jos darbuotojai yra atviri jaunimo iniciatyvoms: Kelmės liberalus jaunimo iniciatyva pirmą kartą Kelmėje buvo suorganizuoti keturi elektroninio strateginio sporto „League of legends“ turnyrai, kuriuose dalyvavo jauni žmonės ne tik iš Kelmės ir rajono, bet ir iš Klaipėdos, Šiaulių, Kauno. Pasak Kelmės liberalaus jaunimo organizacijos pirmininko Eriko Rimkaus, vos tik įsikūrus erdvei, jis ir jo komanda nusprendė, kad šia erdve jie tikrai naudosis – organizuos joje įvairius renginius.

Erdvę, kaip savo susibūrimų vietą, atrado ir Lietuvos moksleivių sąjungos Kelmės skyriaus nariai, kurie čia renkasi, tariasi, vykdo mokymus. Buvęs šio skyriaus pirmininkas Dovydas Elskis sako, kad kitos erdvės, kur jie galėtų susiburti, Kelmėje tiesiog nėra.

Projektą įgyvendinti padėjo partneriai: visuomeninė organizacija „Krašto informacija“ parengė grafinio dizaino ir vaizdo-filmavimo mokymų programas bei pravedė šiuos mokymus, o Kelmės profesinio rengimo centro mokiniai savanoriavo, dalyvavo mokymuose ir renginiuose, sukūrė JIE profilį socialiniame facebook tinkle.

Įvairiuose JIE užsiėmimuose ir renginiuose savanoriauja nemažai jaunimo, tačiau „Kražantės“ progimnazijos mokinys Lukas Reutas sako, kad jam įdomiausia padėti kasdieninėje erdvės veikloje: paruošti darbui kompiuterius, planšetes, kitą techniką, organizuoti ir pravesti judesio žaidimų konkursus.

2016 m. spalio 19-ąją JIE pristatytas projekto partnerių visuomeninės organizacijos „Krašto informacija“ parengtas filmas „JIE – tai MES“, kuriame apžvelgta Jaunimo inovatyvios erdvės veikla. Filmo pristatyme dalyvavo Kelmės Žemaitės viešosios bibliotekos direktorė Rita Grišienė, Kelmės jaunimo centro specialistė Austėja Bagdonavičiūtė, jaunimo atstovai. Filmas transliuotas per regioninę Splius televiziją.

Projektas baigiasi, tačiau bibliotekos Jaunimo inovatyvi erdvė tik pradeda skaičiuoti savo veiklos laiką, laukia nauji projektai ir iššūkiai: 3D modeliavimo mokymai, nauji edukaciniai užsiėmimai, o svarbiausia, kad erdvę, kaip saviraiškos, įdomaus ir turiningo laisvalaikio praleidimo vietą, atranda Kelmės jaunimas. Puikiai erdvės ateitį įvardino jos lankytojas, savanoris Eimantas Gajauskas, sakydamas, kad erdvė bus tokia, kokie bus erdvės lankytojai – kiek jie bus iniciatyvūs, aktyvūs ir kūrybingi.
Puikiai erdvės ateitį įvardija jos lankytojo, savanorio Eimantas Gajausko žodžiai: „Erdvė bus tokia, kokie bus erdvės lankytojai – kiek jie bus iniciatyvūs, aktyvūs ir kūrybingi.“

Filmas „JIE – tai MES“

Nijolė Kančauskienė, vyr. metodininkė

Į viršų